ABAX

Jak prowadzić i rozpisać kilometrówkę?

Urząd skarbowy wymaga podania informacji m.in. o trasie przejazdu (skąd – dokąd), celu przejazdu oraz liczby faktycznie przejechanych kilometrów. Czy słyszałeś o nowych zasadach rozliczania samochodów od 2019 roku - 20%, 75%, 100%? Dowiedz się o nowych zasadach dotyczących sposobu rozliczania wydatków na samochód osobowy.

Beata Kaniokjensen
Jak prowadzić i rozpisać kilometrówkę?

1. Rozliczenie kosztów samochodów osobowych w 2019 roku

Poniżej dowiesz się o nowych limitach odliczeń kosztów eksploatacyjnych: 20%, 75% i 100% w 2019 roku.

a) Odliczenie 100% VAT dla samochodów osobowych wykorzystywanych wyłącznie do celów firmowych

Chcesz rozliczyć koszty samochodów osobowych w 2019 roku? Nowe przepisy zakładają, że przedsiębiorca może odliczyć pełną kwotę VAT od samochodów firmowych, wyłącznie jeśli prowadzi ewidencję przebiegu pojazdu.

Skorzystaj z systemu GPS, który automatycznie wygeneruje ewidencję przebiegu pojazdu, zgodną z obowiązującymi przepisami.

Sprawdź cenę

b) Samochód firmowy do celów prywatnych - 75% kosztów

W przypadku kiedy samochód firmowy jest wykorzystywany zarówno na potrzeby działalności gospodarczej, jak i na cele prywatne, tj. do użytku mieszanego, podatnik rozliczy koszty związane z jego użytkowaniem w wysokości 75% kosztów.

Wskazówka: Dotyczy to pojazdów osobowych wprowadzonych do ewidencji środków trwałych lub używanych na podstawie najmu, leasingu czy innej umowy o podobnym charakterze.

c) Kilometrówka dla samochodów prywatnych

  • Firmy

W przypadku samochodów prywatnych wykorzystywanych również w celach firmowych, firma będzie mogła ująć w kosztach jedynie 20% ponoszonych wydatków.

Wskazówka: dotyczy to aut, które są prywatną własnością przedsiębiorcy i nie są wprowadzone do ewidencji środków trwałych.

  • Pracownicy

Jeśli Twój pracownik używa swojego prywatnego auta do celów służbowych, w dalszym ciągu będzie musiał rozliczać się ze swoim pracodawcą na podstawie kilometrówki.

Skorzystaj z automatycznej kilometrówki. Nie trać czasu na jej ręczne prowadzenie.

Sprawdź cenę

2. Zasady prowadzenia kilometrówki dla celów VAT

Poniżej dowiesz się co musi zawierać ewidencja przebiegu pojazdu (kilometrówka dla celów VAT), aby móc odliczyć 100% kosztów związanych z używaniem firmowego pojazdu.

1) numer rejestracyjny pojazdu samochodowego

2) dzień rozpoczęcia i zakończenia prowadzenia ewidencji

3) stan licznika przebiegu pojazdu samochodowego na dzień rozpoczęcia prowadzenia ewidencji, na koniec każdego okresu rozliczeniowego oraz na dzień zakończenia prowadzenia ewidencji

4) wpis osoby kierującej pojazdem samochodowym dotyczący każdego wykorzystania tego pojazdu, obejmujący

  •    kolejny numer wpisu

  •    datę i cel przejazdu

  •    opis trasy (skąd - dokąd)

  •    liczbę faktycznie przejechanych kilometrów

  •    imię i nazwisko kierowcy

5) liczbę przejechanych kilometrów na koniec każdego okresu rozliczeniowego oraz na dzień zakończenia prowadzenia ewidencji

3. Automatyczny program do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu

Rozliczasz koszty samochodów osobowych w swojej firmie? Nie chcesz tracić czasu na ręcznym prowadzeniu ewidencji przebiegu pojazdu? Obawiasz się o błędnie wprowadzone dane o trasach przejazdu? Już nie musisz! Skorzystaj z systemu GPS, który automatycznie wygeneruje ewidencję przebiegu pojazdu, zgodną z obowiązującymi przepisami w 2019 roku. Dane o przejazdach będą w 100% poprawne - jedyne co musisz zrobić to przesłać gotowy dokument do urzędu.

Sprawdź cenę

Zamów prezentację systemu GPS

Potrzebujesz porozmawiać z ekspertem jak działa e-kilometrówka czyli system do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu? Zamów prezentację systemu GPS. Zostaw swój numer telefonu, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą.

Analiza ABAX – Zapisz się do naszego newslettera